عوارض کاشت مو

384
عوارض کاشت مو

آیا کاشت مو عوارض دارد؟

بسیاری از افرادی که متقاضی کاشت مو هستند این سؤال را می پرسند که آیا کاشت مو عوارضی هم دارد یا نه ؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که اگر کاشت مو توسط یک متخصص پوست و موی با تجربه و آشنا به جزئیات بیماری های پوست و مو و نه توسط یک تکنسین انجام شود، عارضه ای در پی نخواهد داشت. همچنین در این عمل باید تمام شرایط استاندارد فیزیکی و استریلی رعایت شود.

انجام کاشت مو حتما باید در مراکز معتبر و دارای مجوز انجام شود و افراد به هیچ عنوان نباید فریب قیمت پایین در مراکز غیر مجاز را بخورند چرا که این عمل باید توسط پزشکان متخصص، کارآزموده و در محیط استریل و تمیز انجام شود. عوارض کاشت مو معمولاً جزئی بوده و در عرض چند هفته از بین می روند. گاهی اوقات حتی اگر کاشت مو توسط متخصص هم انجام شود ممکن است دارای عوارضی باشد که در ادامه آنها را توضیح خواهیم داد.

عوارض کاشت مو

عوارض کاشت مو :

عوارض کاشت مو در بیماران مختلف، متفاوت است. مثلاً ممکن است برخی از بیماران پس از کاشت هیچ عوارضی نداشته باشند و برخی دیگر دچار تعدادی از این عوارض شوند.

درد :

 بیماران در زمان جراحی کاشت مو دردی احساس نمی کنند و یا درد بسیار ناچیز است. اما ممکن است بعد از عمل در ناحیه کاشت کمی درد احساس شود. مثلاً در مورد عمل کاشت مو به روش FUT ، ممکن است بیمار در طی چند روز اول بعد از عمل درد خفیفی را احساس کند و شاید هم برای تسکین درد در اولین شب بعد از عمل به داروی مسکن نیاز پیدا کند. اما کاشت مو به روش FUE معمولاً هیچ دردی را حتی در شب اول بعد از عمل به همراه ندارد.

تورم :

یکی از رایج ترین عوارض کاشت مو که اغلب بیماران پس از عمل جراحی با آن مواجه می‌ شوند، تورم است. علت این تورم تجمع مایع میان بافتی در زیر پوست است و باعث می شود موضع تحت درمان شروع به خاریدن کند. این تورم با بیرون کشیدن مایع میان بافتی پس از مدت زمان کوتاهی برطرف می‌ شود.
کاشت مو به روش FIT و FUT می تواند باعث تورم در پیشانی و دور چشم شود. دلیل آن هم این است که در ناحیه خالی از موی سر که قرار بر کاشت مو در آن ناحیه است سرم تزریق می کنند و این تزریق تورم به همراه دارد. می‌ توان از داروهای استروئید پروفیلاکتیک برای کاهش خطر بروز ورم استفاده کرد.

خونریزی :

هر چند خونریزی مستمر به ندرت رخ می دهد ولی یکی از عوارض کاشت مو است. البته می توان انتظار کمی خونریزی را داشت که معمولاً با گذاشتن یک گاز استریل و فشار دادن آرام آن بر روی سر به مدت چند دقیقه، می‌ توان خونریزی را متوقف کرد ولی در صورت بروز خونریزی مستمر، نیاز به بخیه وجود خواهد داشت. خونریزی های شدید در طول کاشت مو شایع نیست و اغلب در نتیجه اشتباه جراح یا بی تجربگی او رخ می‌ دهد.

عوارض کاشت مو

خارش :

یکی از عوارض شایع بعد از عمل کاشت مو، خارش نواحی درگیر در عمل است. به هنگام کاشت مو، شکاف های بسیار ریزی در پوست سر ایجاد می‌ شود، به همین علت صدها فولیکول مو جراحت بر می‌ دارند که این امر به نوبه خود باعث می‌ شود ناحیه تحت جراحی دچار خارش شود. اما بیماران نباید این ناحیه را بخارانند وگرنه زخم ها کنده می‌ شوند و مدت زمان لازم برای التیام زخم ها افزایش می‌ یابد. خاراندن سر در طی چهار روز اول بعد از عمل می‌ تواند عواقب بسیار بدی داشته باشد و منجر به آسیب‌ دیدگی گرافت‌ های تازه کاشته شده شود. خوشبختانه شدت خارش پوست سر بعد از کاشت مو معمولاً خیلی کم است و در اغلب موارد به هیچ مداخله درمانی نیاز ندارد. در واقع، مرطوب نگه داشتن ناحیه پذیرنده در پوست سر با استفاده از مرطوب‌ کننده‌ های پوستی، در اغلب موارد می‌ تواند خارش پوست را برطرف نماید. همچنین شستشوی روزانه مو با شامپوهای مخصوص و بدون عطر خارش را کم کرده و تسکین می‌ دهد.

عفونت :

امکان ابتلا به عفونت پس از کاشت مو وجود دارد؛ ولی کم است. از هر ۱۰۰۰ نفر، ۱ نفر دچار این موضوع می شود. علت آن هم این است که در ناحیه سر و گردن، به علت منبع خونی خیلی قوی که در این نواحی وجود دارد، خطر عفونت بسیار پایین است. البته بیماران دیابتی، بیماران مبتلا به اختلال در سیستم ایمنی و سایر افرادی که خطر بروز عفونت در آنها به دلیل ابتلاء به بیماری‌ های خاصی زیاد است، ممکن است که از این قاعده مستثنی باشند. خوشبختانه می توان با مصرف آنتی بیوتیک، از بروز این مشکل جلوگیری کرد.

التهاب فولیکول مو :

از دیگر عوارض کاشت مو ، التهاب فولیکول مو است. این عارضه به صورت لکه‌ های خال ‌مانند کوچکی در ناحیه پذیرنده یا اهدا کننده در پوست سر مشاهده می‌‌ شود و در نتیجه ی آن، فرد به شدت احساس ناراحتی و خارش می کند. حدود ۲۹/۲۳درصد بیماران به عارضه التهاب فولیکول مو دچار می‌ شوند. این عارضه تأثیری بر رشد موهای کاشته شده ندارد و معمولاً بعد از چند روز یا نهایتاً چند هفته بدون نیاز به دارو یا درمان خاصی برطرف خواهد شد. اما در صورتی که لکه‌ های روی پوست سر شما حالت دردناک داشته و تا مدت طولانی باقی بماند و یا دچار عفونت شدید شود، باید به پزشک خود مراجعه شود.

نازک شدن مو :

یکی از عوارض کاشت مو ، نازک شدن موقت مو است که باعث می شود تار موی پیوند زده شده پس از جراحی ریزش پیدا کند. اما این موها دوباره رشد خواهند کرد. احتمال ریزش موهای قبلی هم وجود دارد؛ ولی این نوع ریزش پایدار نیست و پس از ۱ الی ۲ ماه برطرف می شود.

بی حسی :

برخی از بیماران پس از کاشت مو در محل جراحی یک نوع بی حسی را تجربه می‌ کنند که تا هفته ها ادامه خواهد داشت اما این در زمره عوارض موقت و زودگذر کاشت مو قرار می‌ گیرد و به مرور زمان بدن خود را با شرایط موجود وفق می‌ دهد و این بی حسی برطرف می‌ شود. علت این بی حسی بعد از عمل، تحریک اعصاب پوست در نواحی پذیرنده و اهدا کننده می‌ باشد. تحریک اعصاب معمولاً در چند روز اول دوره بهبودی بعد از عمل اتفاق می‌ افتد. گاهی اوقات هم ممکن است آسیب مکانیکی اعصاب سطحی باعث بروز بی‌ حسی شود که در این صورت بی‌ حسی به مدت طولانی‌ تری ادامه پیدا خواهد کرد.

سکسه :

سکسه در بیماران کاشت مو شایع است؛ به طوری که ۵ نفر از ۱۰۰ نفر دچار آن می شوند. هرچند دلیل آن مشخص نیست، احتمال دارد که سکسه بین چند ساعت تا چند روز ماندگار شود. سکسکه را نمی توان از جمله عوارض رایج این نوع جراحی دانست. انجمن ترمیم مو علت سکسکه پس از کاشت مو را تحریک موضعی پایانه های عصبی در حین جراحی اعلام کرده است. با تحریک شبکه عصبی گردن، فرد به سکسکه می‌ افتد. به همین خاطر است که پس از جراحی برای فرد داروهای استروئیدی تجویز می‌ شود تا مبادا فرد به سکسکه دچار شود.

ریزش مو :

بسیاری از بیماران ممکن است مدتی بعد از عمل کاشت مو متوجه شوند که موهای طبیعی که از قبل در سرشان داشته‌ اند، در حال ریزش هستند. این عارضه در اصطلاح با عنوان شوک ریزش مو شناخته می‌ شود و می‌ تواند بعد از هر گونه استرس شدیدی که به پوست سر وارد می‌ شود، اتفاق بیفتد. در مورد عمل کاشت مو این شوک ریزش مو به خاطر استرس ناشی از عمل و دوره بهبودی بعد از آن است و معمولاً ظرف چند ماه بعد از عمل کاشت مو اتفاق می‌ افتد البته ریزش مختصر موها به عنوان یک پیامد طبیعی و قابل انتظار بعد از عمل کاشت مو محسوب می‌ شود و با شروع مصرف دارو از حدود زمان انجام این عمل، می‌ توان به راحتی آن را کنترل نمود.

کیست :

کیست ها غالباً در محل کاشت مو شکل می‌ گیرند و در مواقعی که حجم زیادی مو کاشته می‌ شود احتمال پیدایش کیست افزایش می‌ یابد. کیست معمولاً زمانی رخ می دهد که فلوکوئیل های مو به پوست آسیب بزنند و به لایه های زیرین نفوذ کنند. کیست ها معمولا برجستگی هایی به اندازه جوش هستند و اغلب آسیبی نمی رسانند. البته نباید آن را دست کم گرفت و باید بدون تأخیر با پزشک مشورت کرد. در اکثر موارد، کیست ها خود به خود محو می شوند.

از دیگر عوارض کاشت مو می توان به باقی ماندن جای خط بخیه کاشت مو ، بیهوشی ، خط رویش عروسکی شکل و …. نام برد.

عوارض کاشت مو

لینک های مرتبط :
هزینه کاشت مو کاشت مو به روش SuperFUE | کاشت مو به روش ترکیبی |  کاشت مو به روش PRP | کاشت ریش و سبیل

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید