شستشو بعد از کاشت مو

492

کاشت مو :

عمل کاشت مو از روش های بسیار رایج  و پرطرفدار رفع طاسی و کم پشتی موی سر و یا ریش و سبیل در کشور ما می باشد. اما بعد از عمل کاشت مو نکات مهمی تحت عنوان مراقبت های بعد از کاشت مو توسط کلینیک به شما داده می شود که حتما باید آنها را رعایت کنید تا عمل شما نتایج مطلوب را داشته باشد. یکی از این نکات که سوال بسیاری از افرادی است که عمل کاشت مو انجام داده اند در مورد نحوه شستشو بعد از کاشت مو است که در این مقاله در این رابطه توضیح خواهیم داد.

شستشو بعد از کاشت مو

نحوه شستشو بعد از کاشت مو :

بعد از جراحی، به مدت ۲۴ ساعت، از شستن موهای خود پرهیز نمایید. پس از آن جهت برداشت و تعویض پانسمان، مجدداً باید به کلینیک مراجعه کنید که در همان روز شستشوی مو توسط پرسنل کلینیک کاشت مو انجام می شود و نحوه صحیح شستشو بعد از کاشت مو در روزهای بعد و تعویض پانسمان آموزش داده می شود. پس از آن باید روزی یک بار موهای خود را با استفاده از شامپوهای ملایم مثل شامپو بچه بشویید. شستشوی موهای کاشته شده در روزهای ابتدایی بعد از کاشت مو باید با دقت و ملایمت انجام شود تا از خارج شدن گرافت ها جلوگیری شود. البته خارج شدن چند فولیکول مو هنگام شستشو طبیعی است و جای نگرانی ندارد.

روز اول و دوم پس از باز کردن پانسمان قسمت کاشت را هر 1 الی 2 ساعت با سرم نمکی خیس نمایید. از روز چهارم کاشت تا 2 الی 3 هفته بعد از کاشت توسط اسپری آبپاشی که حاوی آب جوشیده سرد شده است دائما باید سر مرطوب نگه داشته شود تا از تشکیل لخته یا کراست روی سر جلوگیری شود.

روز دوم و سوم برای شستشوی سر، شامپو و آب را در یک فنجان مخلوط کنید و در چندین مرحله آن را به آرامی روی سرتان بریزید و منطقه‌ اهدا کننده و دریافت کننده را تمیز نمائید. منطقه‌ ای که طی عمل کاشت مو، موهای اهدایی از آنجا گرفته شده است را از خون پاک کنید ولی مواظب باشید که باعث خونریزی زخم‌‌ ها نشوید. برای آبکشی سر از دوش دستی و یا از کاسه آب ولرم استفاده کنید و تا زمانی که صابون و کف از سطح موهایتان پاک نشده، این روند را ادامه دهید. به هیچ عنوان از نوک انگشتان و ناخن های خود جهت ماساژ دادن و شستش موهای سرتان استفاده نکنید. فشاری که به سرتان وارد می‌ کنید نباید آن‌ قدر باشد که باعث درد شود.

شستشو بعد از کاشت مو

از روز پنجم بعد از کاشت مو می‌ توانید با استفاده از نوک انگشتانتان موهای پیوند زده شده را با حرکت جلو و عقب نوک انگشت بشویید اما سعی کنید ناخن‌هایتان با پوست سر و موهای پیوندی تماس نداشته باشد.

از روز چهاردهم می توانید روزی یکبار شستشو انجام دهید. از این روز به بعد شستشوی سر باید به حالت رفت و برگشت و سفت باشد تا دلمه های ایجاد شده زودتر بریزند و کل منطقه کاشت بدون پوسته و دلمه شود. احتمالاً بیشتر موها هم می ریزد اما نگران نباشید این سیر طبیعی کاشت مو می باشد. حتما شستشو را خوب انجام دهید تا بعد از سه هفته هیچ پوسته و شوره ای بر روی سر نباشد.

توصیه های مهم جهت شستشو بعد از کاشت مو :

  • برای شستشو موها از یک اسفنج استفاده کنید و موهای کاشته شده است را به هیچ عنوان ماساژ ندهید.
  • بهتر است شامپو شست وشو شامپوی بچه باشد زیرا ملایم و فاقد مواد شیمیائی است.
  • حمام پربخار از روز سوم مفید است ولی تا یک هفته سونای بخار ممنوع می باشد. سونای خشک نیز تا یک ماه ممنوع است. 
  • تا یک ماه از حوله و سشوار برای خشک کردن سر استفاده نکنید و اجازه دهید موها خود به خود خشک شود.
  • حرکات چرخشی و ماساژی موی سر به هنگام شستشو از پایان ماه اول امکان پذیر است.
  • در یک یا دو هفته اول از ریختن آب بصورت مستقیم بروی سر هنگام شستشو جلوگیری کنید در واقع به طور مستقیم به زیر دوش نروید. از هفته دوم پس از کاشت مو می توانید آرام آرام فشار دست برای شستسوی موهای کاشته شده را بیشتر کنید و از دوش آب استفاده نمائید.

شستشو بعد از کاشت مو

لینک های مرتبط :
کلاه گذاشتن بعد از کاشت مو سیگار کشیدن بعد از کاشت مو | هزینه تقریبی کاشت مو |  تغذیه بعد از کاشت مو عوارض کاشت مو |  کاشت مو به روش پی آر پی | کاشت ریش و سبیل | کاشت مو بدون بانک مو

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید