تغذیه بعد از کاشت مو

291
تغذیه بعد از کاشت مو

تغذیه بعد از کاشت مو :

تغذیه هر فردی در سلامت پوست و موی او بسیار موثر است، زیرا سلول های زنده بافت پوست و مو جهت رشد و نمو به مواد مغذی نیاز دارند. شاید جالب باشد که بدانید نوع رژیم غذایی مورد استفاده بعد از کاشت مو می تواند بر روی موفقیت آن تاثیر گذارد. تغذیه بعد از کاشت مو و داشتن یک رژیم غذایی مناسب می تواند باعث رشد فولیکول های تازه و تحریک آن ها شود. این رژیم غذایی می تواند شامل انواع ویتامین ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی مهم باشد.

افرادی که کاشت مو انجام داده اند سوالات بسیاری در زمینه تغذیه بعد از کاشت مو دارند از قبیل چه غذاهای بعد از کاشت مو بخوریم؟ خوردن چه غذاهایی بعد از کاشت مو می تواند بر نتیجه کاشت تأثیر مثبت داشته باشد؟ خوردن چه غذاهایی بعد از کاشت مو مضرر است؟

سلامت مو و پوست سر بعد از انجام عمل کاشت مو مسئله ای بسیار مهم و حساس است. فولیکول های موهای کاشته شده در روزهای اولیه کمی حساس هستند و لذا باید تا حد امکان در نگهداری از آنها و برنامه غذایی و حتی در مسائلی مثل ورزش و یا مصرف سیگار تا حدودی تجدید نظر کرد. عمل کاشت مو اگر توسط پزشک ماهر و با تجربه انجام شود در اکثر مواقع موفقیت آمیز خواهد بود اما هر چقدر هم که عمل کاشت مو یا کاشت ریش و سبیل به دقت و با کیفیت بالا انجام شده باشد، ولی در صورت رعایت نکردن مراقبت های بعد از کاشت مو که توسط پزشک اطلاع رسانی می شود، مثل عدم رعایت نکات کلیدی و مهم تغذیه بعد از کاشت مو ، ممکن است بخشی از تار موهای کاشته شده بعد از مدتی مجدداً دچار ریزش شوند.

تغذیه بعد از کاشت مو

اصول تغذیه بعد از کاشت مو :

نوشیدن آب بعد از کاشت مو :

مهم ترین رکن تغذیه بعد از کاشت مو ، نوشیدن آب در روزهای بعد از کاشت مو، به ویژه در هفته اول است. نوشیدن آب به سلامتی پوست و مو کمک زیادی می کند. آب موجب رقیق تر شدن خون شده و گردش جریان خون در بدن بهبود پیدا کرده و موجب می شود که خون به ریشه فولیکول های مو بهتر برسد. از این رو کمک می کند تا موی پیوند زده تثبیت شده و عمل کاشت مو با موفقیت انجام شود و ماندگاری موها در دراز مدت بیشتر خواهد شد. 

مصرف مکمل ها :

مصرف مکمل ها، رشد مو را به میزان قابل توجهی تحریک می کند و شما می توانید با در نظر گرفتن این مکمل ها، مواد غذایی مورد نظر را مصرف کنید. این مکمل ها عبارتند از:  کلسیم، آهن، منیزیم، پروتئین، ویتامین های گروه B، ویتامین C و روی با زینک

مصرف پروتئین :

مو در واقع از کراتین تشکیل شده که خود شامل صدها پروتئین است. اگر رژیمی که به مقدار کافی پروتئین دارد را رعایت نکنید، موهایتان کندتر رشد می کند و تار آن نازک تر می شود. پس می توان نتیجه گرفت که موی سالم به وعده اصلی غذایی شما بستگی دارد.پروتئین ها در شیر، تخم مرغ، گوشت قرمز (سویا برای گیاهخواران)، نان کنجدی، برنج، کره بادام زمینی، لوبیا، ماست و جو یافت می شوند. پروتئین حیوانی موجود در گوشت، تخم مرغ و لبنیات، تمام آمینو اسیدهای مورد نیاز بدن که خود قادر به ساختن آن نیست را داراست و به همین دلیل این نوع پروتئین، به پروتئین کامل معروف است. پروتئین هایی که کامل نیستند در غلات، حبوبات، مغز ها و دانه ها یافت می شوند. خوشبختانه ترکیب پروتئین های غیرکامل با هم آمینو اسید مورد نیاز یک وعده شما را تامین می کند.

مصرف امگا ۳ :

پیروی از رژیمی که غنی از امگا ۳ باشد، موهای خشک و ضعیف را زنده و مرطوب می کند. بهترین منبع امگا ۳ ماهی های چرب، دانه کتان و انواع مغز هاست. شاه ماهی، بیشترین میزان امگا ۳ را در یک وعده غذایی دارد و بعد از آن ماهی ماکارل (مثل شیرماهی)، ماهی سالمون، ماهی قزل آلا و ماهی تن بیشترین میزان امگا ۳ را دارند. سویا و گردو هم مقدار قابل توجهی امگا ۳ دارند که می توانید به عنوان میان وعده از آنها استفاده کنید.

مصرف آهن :

مصرف آهن یکی از نکات مهم دیگر تغذیه بعد از کاشت مو است. آهن خون ساز است و کمبود آن می تواند منجر به کم خونی در بدن شود. مصرف آهن می تواند رساندن اکسیژن به سلول های بدن به خصوص سلول های پوست و مو را تسریع کند و از این نظر نقش مهمی در سلامت بدن دارد. کمبود آهن یکی از دلایل ریزش مو است و این امر در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد. بسیاری از افراد جهت جذب آهن به بدنشان به قرص های آهن روی می آورند ولی مصرف این قرص ها تا حدی مفید است و بهتر است که با تغذیه بعد از کاشت مو به طور مناسب از جمله خوردن میوه، سبزیجات به خصوص اسفناج در این زمینه به تأمین آهن بدن خود کمک کنید. برای تامین آهن بدن این مواد غذایی را مصرف کنید : جگر، شیر سویا، دوغ محلی، اسفناج و سایر سبزیجات، عدس، فلفل دلمه ای، کلم بروکلی، پرتقال و…

تغذیه بعد از کاشت مو

مصرف چه غذاهایی بعد از کاشت مو مضر است؟

عدم مصرف قند، شکر و نمک :

تا حد امکان، مصرف قند و شکر و نمک را به خصوص بعد از عمل کاشت مو کاهش داده و یا قطع کنید. زمانی که مواد قندی مصرف می کنید خون باید انسولین تولید کند تا این قند صرف شود. زمانی که قند زیاد شود طبیعتاً انسولین هم زیادتر خواهد شد. به جز این که زیاد شدن انسولین در خون منجر به مقاومت بدن به آن می شود، انسولین زیاد منجر به ریزش مو می شود. لذا با توجه به این که در عمل کاشت مو ریشه های مو خیلی سست هستند لذا نباید مواد قندی داخل رژیم غذایی زیاد باشد که منجر به افزایش انسولین و در نتیجه ریزش موهای کاشت شده گردد. اگر خیلی تمایل به مصرف شکر دارید، می توانید از شکر قهوه ای طبیعی استفاده کنید و یا از قندهای طبیعی چون خرما و شیره انگور و توت جهت شیرین کردن استفاده نمایید. 

عدم مصرف غذاهای پرچرب :

مصرف غذاهای پرچرب بر روی سلامتی بدن تاثیر می گذارد. یکی از مواردی که بر روی سلامتی مو تاثیر می گذارد تغذیه بعد از کاشت مو است. توجه داشته باشید که چربی زیاد، برای مو مناسب نبوده و منجر به آسیب به بافت مو می شود. حال در روش کاشت مو، با توجه به جایجایی هایی که انجام می شود فولیکول مو حساس تر بوده و در نتیجه چربی غذا زودتر به موهای کاشته شده آسیب می زند لذا تا مدتی بعد از کاشت مو و به ویژه در هفته اول، از غذاهای پرچرب مثل فست فودها استفاده نکرده و حتی از غذاهایی همانند سالاد، میوه جات، سوپ و… استفاده کنید.

تغذیه بعد از کاشت مو

عدم مصرف نشاسته :

از آنجا که نان سفید، کیک، شیرینی، پاستا سفید و دیگر نشاسته های تصفیه شده بیش از حد فرآوری شده و به شکر تبدیل می شوند باعث ریزش مو می شوند در نتیجه سعی کنید تا حد ممکن از این مواد استفاده نکنید.

عدم مصرف نوشابه هایی با سودای رژیمی :

یکی دیگر از مواد مضر بعد از کاشت مو ، مصرف نوشابه های حاوی سودای رژیمی است که نوعی شیرین کننده مصنوعی به ویژه آسپارتام است که سبب ریزش مو می شود.

عدم مصرف تن ماهی یا اره ماهی :

سطح بالای جیوه می تواند منجر به ریزش مو شود، تن ماهی و اره ماهی دارای سطح بالایی از جیوه هستند.

عدم مصرف نوشیدنی های الکلی :

مصرف الکل باعث کاهش سطح روی در بدن شما می شود. روی یک ماده معدنی ضروری برای رشد موهای سالم است. مصرف نوشیدنی های الکلی سبب خشک و شکننده شدن موها می شود. بهتر است به جای مصرف نوشابه های گازدار و یا الکلی از آبمیوه های کم قند استفاده کنید.

کاشت موی FIT

لینک های مرتبط :
هزینه کاشت مو خط بخیه کاشت مو کاشت مو بدون بانک مو | کاشت مو به روش ترکیبی |  تفاوت کاشت مو به روش FUT و FIT | مراقبت بعد از کاشت مو به روش FIT | عوارض کاشت مو | کاشت مو به روش FUTکاشت مو یه روش FIT   

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید