خانه بلاگ ریزش مو سر در خانم ها

ریزش مو سر در خانم ها

544
ریزش مو

ریزش مو سر در خانم ها :

ریزش مو امروزه یکی از معضلات اکثر مردم است. خانم ها هم نیز اغلب به اندازه آقایان دچار ریزش مو می شوند. خانم ها به دلایل مختلفی ممکن است دچار ریزش مو شوند، که عبارتند از :

۱- قطع مصرف داروهای ضد بارداری

۲- بعد از زایمان و در دوران شیردهی

۳- شروع دوران یائسگی

۴- بعد از بیماری های مختلف

۵- بعد از تب شدید

۶- بعد از کاهش سریع وزن

البته این موارد به ندرت باعث ریزش دائمی مو می شوند و در طی نه ماه رویش موها به حالت طبیعی خود برمی گردد. موها به مدت ۳ سال رشد می کنند، سپس برای ۳ ماه دیگر نمی رویند و مجدداً بعد از این مدت می رویند. به همین دلیل اگر موی شما می ریزد، تا از مرحله توقف رشد به حالت فعال و رویش مجدد برنگردد، نمی توانید جلوی ریزش آنها را بگیرید و این مسئله حدود ۹ ماه طول می کشد.

عوامل دیگری که باعث ریزش مو می شوند شامل بیماری های پوستی، مواد سمی و کمبود مواد مغذی از جمله کمبود ویتامین های گروه B می باشد.

ترکیب دی هیدروتستوسترون ازهورمون مردانه بنام تستوسترون مشتق می شود. این ترکیب باعث ایجاد خصوصیات مردانه هم در خانم ها و هم در آقایان می شود.

ریزش مو

درمان دارویی ریزش مو :

۱) محلول ۲ درصد مونوکسیدیل بنام راگین (Rogain ) باعث بازشدن رگ های خونی موجود در پوست سر و افزایش خون رسانی به موها می شود، در نتیجه باعث کاهش ریزش مو شده و فقط ۲۰ درصد باعث رویش موی جدید می شود.

۲) داروی دیگر اسپیرونولاکتون می باشد که از عمل هورمون مردانه که باعث ریزش مو می شود، جلوگیری می کند. درنتیجه وقتی که بصورت یک محلول ۲ درصد درالکل، به پوست سر مالیده شود، می تواند ریزش مو را کاهش دهد.

وقتی که محلول راگین به همراه محلول اسپیرونولاکتون به پوست سر مالیده شود، بوی نامطبوعی ایجاد می کند، در نتیجه نبایستی با هم مصرف شوند. برای جلوگیری از ایجاد این بوی بد، می توانید محلول راگین را صبح و محلول ۲ درصد اسپیرونولاکتون ( محلول در الکل اتیلیک به همراه پروپیلن گلیسول) را شب هنگام به پوست سرتان بمالید.

ولی اداره غذا و دارو مصرف محلول اسپیرونولاکتون را برای درمان ریزش مو یا حفظ سلامت موها مجاز نمی داند، درنتیجه در حال حاضر فقط از محلول مونوکسیدیل (راگین) برای درمان ریزش مو استفاده می شود.

درمان تغذیه ای ریزش مو :

از نظرغذایی نیز همان گونه که اشاره شد کمبود ویتامین های گروه B بخصوص بیوتین و ویتامین B6 باعث ریزش مو می شوند.

بیوتین ویتامینی است که در بسیاری از محصولات آرایشی به عنوان مکمل بهبود دهنده وضعیت مو اضافه می شود، زیرا عارضه مشخص کمبود بیوتین، ریزش مو است. حال منابع غذایی غنی از ویتامین B6 و بیوتین را برایتان ذکر می کنم.

منابع غنی از ویتامین B6 شامل: جگر، موز، دانه آفتابگردان، ماهی، مرغ، جوانه گندم، آلوی خشک و گوشت و غلات سبوس دار، مخمر و زرده تخم مرغ می باشد.

منابع غنی بیوتین شامل: جگر و گوشت مرغ، زرده تخم مرغ، جوانه گندم، سبوس گندم، بادام زمینی، مخمر، بعضی سبزیجات مانند قارچ و گل کلم و تعدادی از میوه جات مانند توت فرنگی ، موز، گریپ فروت و هندوانه است.

البته اثر مواد غذایی برای جلوگیری از ریزش مو به اندازه داروهای شیمیایی قوی و سریع نیست، در نتیجه به مدت زمان و صبر و حوصله بیشتری برای اثرگذاری نیاز دارند.

لینک های مرتبط :
کاشت مو به روش FIT | کاشت مو به روش FUE | هزینه کاشت مو | کاشت مو به روش BHT | کاشت مو به روش ترکیبی |  کاشت مو به روش PRP | کاشت ریش و سبیل کاشت مو به روش FUT  

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید